جنبش تمرد در عربستان اعلام موجودیت کرد

با هدف آزادسازی حجاز از سلطه آل‌سعود

جنبش تمرد در عربستان اعلام موجودیت کرد توضیحاتمنتشر شده در یکشنبه, 10 خرداد 1394 19:22

منابع عربی از اعلام موجودیت جنبش «تمرد» در عربستان با هدف آزادی حجاز و نجد خبر می‌دهند.

  جنبشی تحت عنوان «جنبش تمرد» علیه آل سعود با صدور بیانیه‌ای اعلام موجودیت کرد. براساس نسخه‌ای از این بیانیه که به دست پایگاه خبری عراقی «المسله» رسیده است، هدف اعلامی این جنبش آزادسازی تمام طوائف و قبائل در نجد(مرکز) و حجاز(غرب) است.

در بیانیه مذکور آمده است: «ما از آغاز یک جنبش حجازی و نجدی برای آزادسازی سرزمینمان از حاکمیت اولاد «عبدالعزیز بن سعود» و تفکر تندرو وهابیت خبر می‌دهیم. ما تمرد خود علیه این خاندان ظالم و فاسد را که با اموال مردم ما و روح سربازان ما بازی می‌کنند و تلاش دارند حاکمیت مستبد و وراثتی خود را اشاعه دهند، اعلام می‌کنیم.» این جنبش از تمام رسانه‌های دیداری و شنیداری عربی آزاد خواسته  در کنار مردم حجاز و نجد تا تحقق آزادی آنها و حقوق مشروعشان و از بین رفتن حاکمیت آل سعود، بایستند. این خبر پس از حوادث و انفجارهای اخیر در شرق عربستان و همزمان با اوج‌گیری جنگ بین آل‌سعود و انصارالله یمن منتشر می‌شود.
مراسم باشکوه
از سوی دیگر ساکنان جزیره «تاروت» عربستان در میان تدابیر شدید امنیتی، پیکر شهید «منصور فتیل» را که در حمله تروریستی به مسجد امام علی (ع) در منطقه القدیح در استان قطیف عربستان به شهادت رسیده بود، به صورت باشکوهی تشییع کردند. شرکت کنندگان در این مراسم با سردادن شعارهایی، جنایت علیه شیعیان را محکوم کردند. همزمان گروه تکفیری داعش با «مرتد» خواندن شیعیان از نیروهای خود خواسته عملیات تروریستی بیشتری را علیه شیعیان عربستان انجام دهند. شیعیان عربستان پس از مشاهده ناتوانی آل‌سعود در مقابله با تکفیری‌ها، بسیج مردمی تشکیل داده و اعلام کرده‌اند خود مقابل آنها خواهند ایستاد.
در همین حال با تشدید ناآرامی‌ها و تهدید‌های امنیتی در عربستان، نیروهای امنیتی آل سعود در خلال چهار روز از هفته گذشته 56 نفر را در شهرهای مختلف این کشور بازداشت کردند.به گزارش فارس به نقل از وبگاه خبری «ارم نیوز» امارات، با دستگیری‌های جدید، تعداد کل بازداشت شدگان در عربستان سعودی به دلایل امنیتی به 136 نفر رسید.
عربستان قاتل کودکان
از سوی دیگر دفتر سازمان ملل در صنعا عربستان را به عنوان قاتل کودکان یمن معرفی کرد. به گزارش ایرنا، «عاصم البلوندی» عضو دفتر سازمان ملل، رژیم سعودی را به ارتکاب کشتارهای غیرقابل توصیف علیه کودکان بیگناه یمن متهم کرد.
«بلوندی» گفت: «جنگنده‌های سعودی تاکنون صدها کودک یمنی را در مدارس یا خیابان‌ها و خانه‌ها قتل عام کرده‌اند .وی تاکید کرد: «تاکنون اسناد مربوط به این کشتارها را به دفتر دبیرکل سازمان ملل و سایر نهادهای بین الملل ارسال کرده است اما متاسفانه هیچ‌گونه اظهارنظری از سوی مسئولین مشاهده نمی‌کنیم.»
تحولات یمن
پس از تهدید عربستان از سوی ارتش یمن، درگیری‌های نوار مرزی عربستان  و یمن در حال تشدید است. در این ارتباط موشک‌های ارتش یمن پایگاه نظامی «کتاف» واقع در شهر نجران عربستان را هدف قرار دادند.
 ارتش یمن همچنین شهرک صنعتی نجران را هدف قرار داد. منابع خبری نیز از درگیری سنگین بین ارتش یمن و نیروهای عربستان که در پایگاه‌های سعودی در شهر جیزان مستقر هستند، خبر می‌دهند. از سوی دیگر هدف قرار گرفتن یک خودرو نظامی سعودی در حین گشت زنی در استان جازان در نزدیک مرز یمن منجر به کشته شدن یک افسر سعودی و زخمی شدن 7 تن دیگر شد.  این در حالی است که جنگنده‌های عربستان سعودی دیروز چندین مقر نظامی وابسته به ارتش یمن را در صنعا هدف گرفتند.
در همین حال برخی منابع، خبرهای ضد و نقیضی از توافق انصارالله و ائتلاف سعودی منتشر کردند. به گزارش فارس، روزنامه الشرق الاوسط عربستان مدعی شد که انصارالله و ائتلاف سعودی بر سر اتمام بحران و شروع روند سیاسی به توافق رسیده‌اند.
 این روزنامه به نقل از منابع و فعالان یمنی همچنین مدعی شد که طبق این توافق «منصور هادی» رئیس جمهور فراری یمن به قدرت باز خواهد گشت و گفت‌و‌گوهای سیاسی پس از آن آغاز خواهد شد.
 در این توافق ادعایی، طرفین به تقسیم یمن به دو اقلیم به جای شش اقلیم رضایت داده‌اند. این در حالی است که  منابع آگاه از تلاش فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن برای برقراری آتش‌بس انسانی در این کشور تا پیش از آغاز ماه مبارک رمضان خبر دادند.

منبع:انصارحزب الله تبریز

/ 0 نظر / 37 بازدید